Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

MAZLUM ŞEKER YAZDI: ÜÇ HARFLİLERLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

MAZLUM ŞEKER YAZDI: ÜÇ HARFLİLERLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI
Psikolog - Mazlum Şeker
Psikolog - Mazlum Şeker( [email protected] )
Bingöl Devlet Hastanesi'nde çalışıyor, psikolog.
2.994
10 Haziran 2019 - 18:16

Kaygı strese verilen tepkilerden biridir ve kaygının altında birçok sebep yatmaktadır. Sınav kaygısı da tahmin edeceğiniz üzere sınav stresine verilen tepkidir. Sınav kaygısı toplumumuzda çok sıkıntılı bir düzeye ulaşmış ve son zamanlarda intihar vakalarına da sebep olmuştur.

YKS , YGS , LGS , LYS , YDS… Adı sürekli değişse de yaşattıkları stresi gerilimi hep aynı üç harfliler grubunun. Ve bu yazımızda da bu sınavlara yönelik kaygıları konusacağız. Sınav kaygısı sınava verilen önemin artmasıyla doğru orantılı olarak artış gösterir. Bir toplumda bir ailede bir toplulukta sınava verilen önem ne kadar fazlaysa sınav stresi de o kadar fazladır. Yapılan çalışmalar sınavların özellikle bireylerin gelecek fırsatlarını ve kariyer seçimlerini etkilediği zaman stres yaratmakta olduğunu göstermiştir. Ülkemizde de yüksek riskli sınavların çokluğu , sınava hazırlanan öğrenciler tarafından geleceğe yönelik bir ‘tehdit’ olarak değerlendirilmektedir . Ve malesef sınav ve sınav sonrası  stresten kaynaklı intihar oranları da günümüzde artmaktadır. 2006 yılındaki bir çalışmaya göre öğrencilerin %71.7’si sınav kaygısını azaltmak için bir ya da birden fazla yöntem uyguladıklarını ifade etmektedirler.

Sınav kaygısının oluşumunu açıklayan çeşitli modeller vardır. Bunlar ; bilişsel dikkat modeli, bilişsel beceri modeli, sosyal öğrenme modelidir.Bilişsel dikkat modeli bireyin kendi kendine tekrarladığı olumsuz düşünceler ve altta yatan olumsuz bilişlerini içerir.Bilişsel beceri modeli ise bilişsel etkenler ve öğrenme stratejilerindeki yetersizlikleri içerir.Ve son olarak sosyal öğrenme modeli ise kendi kendine yetebilme, sonuca yönelik beklentiler ve motivasyonu içerir .

Sınav kaygısının çözülmesi için yapılacak şeylerin en başında kaygının asıl sebebini belirlemek olmalıdır. Kaygının altında yatan nedenler belirlenmeden çözüme ulaşmak zordur. Ve sınav kaygısının çözümü için ailelere de çok iş düşmektedir. Hatta çoğu zaman bu stresin sebebi aileler olabilmektedir. Aile ile işbirliği bu süreçte çok önemlidir.

Sınav kaygısını azaltmak için yapılabilecekleri şöyle sıralayabiliriz :

Kaygıya sebep olan içsel konuşmaları belirleyip bunları olumlu içsel konuşmalarla desteklemek.

Kaygı tepkisini azaltmak için yüzleştirme tekniklerini kullanmak

Kaygıyı azaltmak için gevşeme tekniklerini kullanmak.

Sınav haftasına yakın egzersizler yapmak.

Son günlerde daha önce denemediği sınav taktiklerinden kaçınmak.

Son sınavları gerçek sınavmış gibi yönetmek. Sınava kimlerle gidecekse onlarla son sınavlara gitmek,o gün hangi kıyafeti giyecekse o kıyafetleri tercih etme,aynı kahvaltıyı yapma gibi…

Sınav kahvaltısını ve sınav haftası beslenmesini iyi yapmak.(Bu konuda diyetisyenlerin tavsiyelerine göz gezdirmenizde fayda var)

Birkaç gün öncesinden uyku düzenini oturtmaya çalışmak.

Sene boyunca hangi taktikle hangi sırayla çözüyorsa aynı sırayla çözmesi.

Bilişsel hatalı düşüncelerini fark edip atmak yani başka bir deyişle en kötü senaryoyu düşünüp alternatif çözümleri bulmak.

Sınav kaygısını azaltmanın yollarını bu başlıklar etrafında toplayabilir hatta çoğaltabiliriz. Ancak tüm bu başlıklardan daha da önemlisi aile desteğidir sınav yolundaki öğrenciler için. Aileler çocuklarını yarış atı olarak görmekten kaçınmalı , onları başkaları ile kıyaslamamalı , sevgilerini başarıya odaklamamalıdırlar. Sınavdan alınan sonucun değil gösterilen gayretin , ve kişisel varlığın daha önemli olması gerekmektedir. Ve tabi yarış atına çeviren egitim ve ekonomi sistemi de revize edilmeli. Aksi takdirde Kevser öğretmenlerin sayısı hiç azalmayacak…

SAYGILARIMLA

Psikolog Mazlum Şeker  / Bingöl Devlet Hastanesi

İnstagram İletişim: @psikologmazlumseker


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.