Meclis yarın açılıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meclis’in 28. dönemi, yarın milletvekillerinin yemin töreniyle başlayacak.

Meclis’te 28. dönem için hazırlıklar tamamlandı. Milletvekilleri, Genel Kurul’da düzenlenecek yemin töreniyle görevlerine resmi olarak başlayacaklar.

Meclisteki bu ilk oturumu en yaşlı milletvekili sıfatıyla MHP lideri Devlet Bahçeli Meclis Geçici Başkanı olarak yönetecek.

Cumartesi günü ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis’te yemin edecek. Erdoğan, Meclis’in açılışına katılacak ve resmi bir törenle karşılanacak. Yemin törenini ise kendisine ayrılan özel bir bölümden izleyecek.

Her milletvekili, Anayasa’da belirtilen yemin metnini kürsüde okuyacak. Milletvekilleri, seçim çevrelerine göre alfabetik sırayla yemin ederek göreve başlayacaklar. Katılamayan milletvekilleri ise daha sonra yemin edebilecekler.

Yemin töreninin Cuma günü başlayıp gece yarısına kadar devam etmesi bekleniyor. Yemin töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabinesini açıklayacak ve yeni bakanlar bir gün sonra Genel Kurul’a giderek yemin edecekler.

Cuma günü ayrıca Meclis Başkanı seçim süreci de başlayacak. Meclis Başkanı seçildikten sonra ise Başkanlık Divanı ve komisyonlar oluşturulacak.

Meclis yarın açılıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin