Mem İle Zin İzleyiciyle Buluşuyor

Diyarbakır Tiyatrosu, Mem İle Zin adlı tiyatro oyununu oynamak için 21 Nisan’da Bingöl’e geliyor. Oyun Bingöl Kültür Merkezi’nde gösterilecek.

Kürt düşünür Ahmed-i Hani’nin tiyatroya uyarlanan ve Diyarbakır Devlet Tiyatrosunda sahnelenen “Mem ile Zin” eseri, tiyatroseverlerden yoğun ilgi görüyor. Eser, Pazar günü Bingöl Kültür Merkezi’nde tiyatroseverler ile buluşacak.

Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinden dünyaya gelen şair, filozof, tarihçi ve mutasavvıf İslam Alimi Ahmed-i Hani’nin Kürtçe’nin Kurmanci lehçesinde yazdığı ve tiyatroya uyarlanan “Mem û Zin” adlı oyun, Diyarbakır Devlet Tiyatrosunca sahneleniyor.

Cuma Boynukara tarafından tiyatroya uyarlanan ve Fırat Aygün tarafından yönetilen Kürtçe şarkı ve diyalogların da yer aldığı “Mem û Zin” oyunu, halktan yoğun ilgi görüyor. Oyun bu hafta sonu Bingöl’de tiyatroseverlerin ilgisine sunulacak.

Sahnelendiği günden bu yana kapalı gişe oynanan ve şu ana kadar 4 bin kişi tarafından izlenen oyun, tiyatro sezonunun bitimine kadar her ay belirli haftalarda seyirciyle buluşacak. Seyircinin ilgisinin aynı şekilde devam etmesi durumunda sezon sonuna kadar oyunun 40’a aşkın gösterim yapması planlanıyor.

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu Müdürü Gonca Eryiğit, yaptığı açıklamada, Ahmed-i Hani’nin eseri olan “Mem ile Zin”nin önceki yıllarda Van Devlet Tiyatrosunda seyirci ile buluştuğunu, oyunu yıllar sonra Diyarbakır Devlet Tiyatrosu olarak sahnelediklerini belirtti.

SIRADAKİ HABER:  Bingöl'de camiler, kapılarını açmaya hazırlanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.