Mobilya Öğrencileri Almanya’da Staj Yaptı

Bingöl Mesleki Eğitim Merkezi Mobilya Teknolojisi Alanı Öğrencileri staj çalışması için Almanya’ya gitti.

Mobilya Alanında Yenilikçi Uygulamalar: CNC Tezgahları ile Mobilya Üretimi projesi çerçevesinde Bingöl Mesleki Eğitim Merkezi Mobilya Teknolojisi Alanı Öğrencileri Almanya’nın Dorsten şehrinde 14 günlük mobilya stajı yaptı. Projenin ilk akışı kapsamında Mart ayında toplam 6 öğrenci ve 2 öğretmen staj, inceleme ve gözlem yapmak için Projenin yurt dışı ortağı olan Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a gitti. 5 Nisan 18 Nisan 2019 tarihleri arasında  ise Okul Müdürü  Kumriye Ekineker ve 6 kişilik  öğrenci grubu  Mobilya konusunda yenilikçi uygulamalar ile ilgili staj programı için   Almanya’nın Dorsten şehrine gitti.

CNC Tezgahları ile Mobilya Üretimi projesi ile ilgili paylaşılan bilgide şu ifadelere yerildi:

Staj programı Almanya’nın  Kuzeyinde Nordrheın-Westfalen Eyaletinde bulunan Bildungs-Centrum-Nies, adlı özel  bir kurumda yapıldı. Bildungs-Centrum-Nies kurumu 25 yılın üzerindeki iş ve eğitim tecrübesi ile pek çok alanda  ihtiyaç duyulan nitelikli teknik elemanları yetiştirmektedir.  Kurum; Berlin ve Federal İş Ajansı tarafından beceri geliştirme ve mesleki yeterlilik sertifikaları vermeye yetkilidir. Kurumun amacı, kısa süreli kurslar düzenleyerek iş başında eğitim yoluyla işsiz gençlerin iş hayatına kazandırılmasıdır

Staj yapan öğrenciler Mobilya Alanında Yenilikçi Uygulamalar: CNC Tezgahları ile Mobilya Üretimiile ilgili teorik bilginin yanında pratik uygulamalarla ilgili mesleki deneyim kazandılar. Bingöl sanayisinde çalışan öğrenciler bu proje akışında edinmiş olduğu tecrübelerini okulumuzda diğer arkadaşlarıyla paylaşacaklardır. Öğrencilerimizin bu proje akışında yer almaları; hem hayatlarında hem de bundan sonraki mesleki yaşantılarında önemli bir yer tutacaktır. Özellikle projenin Almanya ayağında öğrencilerin stajları yanında çeşitli yerleri gezerek gerek kültürleri ve yaşayışları, gerek teknik konuları karşılaştırma yaparak; biz hangi konuda daha iyiyiz, hangi konularda kendimizi yetiştirmeliyiz düşüncesiyle hareket ederek öğrencilerin ufkunun geliştirmeye çalıştık.Bu vesileyle kültürel geziler, şehir ve okul gezileri, kilise, cami ve müze ziyaretleri yapıldı.Alışveriş merkezlerine gidildi. Futbolu seven öğrencilerimiz için BorissaDortmund stadına gezi düzenlendi. Türkiye’nin pek çok yerinden gelen öğrencilerle tanışma ve paylaşımda bulunma fırsatı bulan tüm öğrencilerle birlikte hafta sonlarında ise Fransa ve Hollanda’ya geziler yapıldı.

SIRADAKİ HABER:  "Genç İlçemiz Doğalgaz’a kavuşuyor. Peki Solhan?"

Proje sonunda  hem gözlem hem de uygulamalı eğitim gören öğrenciler Mobilya Alanı ile ilgili Europassbelgelerini ve sertifikalarını proje ortağı okulumuzdan alarak Türkiye’ye döndüler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.