Musa APUHAN Yazdı : 10. YAŞINIZ KUTLU OLSUN SEYFAN-DER

 

Soydaşlık bağı temel alınarak kurulan ve yelpazesini geniş tutmaya çalışarak bir iyilik ve kardeşlik hareketine dönüşmek isteyen Bingöl’ün çok kıymetli bir derneği olan Seyfan-Der  10. Yaş etkinliğinde Sıla-i Rahim temasını yoğun işleyerek “İnsanların en hayırlısı, insanlara hizmet edendir.’’ prensibi ile yola koyulduğunu ve bundan sonraki yıllarında bu temayı daha da genişleterek soydaşlarıyla ve hemşerileriyle birlikte olacaklarını ifade etmişlerdir.

22 Aralık 2019 tarihinde  Bingöl Kültür Merkezinde bir araya gelen Seyfan-Der ailesi (onların tabiri ile Pirık Seyfin torunları) akışı problemsiz geçen bir etkinlik düzenlediler.

Öncelikle bizleride aralarında görmek isteyip davet ettikleri için Seyfan-Der’in Başkanı sevgili kardeşim Orhan Açıkbaş, kıymetli yeğenlerimiz Mahmut ve Mehmet Arda kardeşler ve birbirinden kıymetli ailenin diğer bireylerine teşekkür ediyorum.

Etkinliğin gerçekleştiği saatlerde ailenin bir bireyinin vefat haberi üzerine hem misafirlerine karşı kusur işlememek hem de cenazelerine yetişmek için programlarını oldukça kısa tutmaya çalıştılar ben de buradan ailenin kıymetli bireyi olan Merhumeye Allah’tan Rahmet ve Seyfan- Der ailesine sabirlar diliyorum.

Programdaki her konuşmacının ifade ettikleri önemli ve anlamlıydı. Başkan Orhan Açıkbaş’ın açılış konuşması, Anadolu  köy korucuları ve Şehit Aileleri konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen Bey’in kısa konuşması ve anlattığı anektot günün anlam ve önemi açısından değerliydi. Yine Memur-Sen Bingöl Şube Başkanı kıymetli kardeşimiz Yunus Kava Bey’in kısa konuşması, günün anlam ve önemini ifade etmek için kürsüye çıkan hatipin konuşmaları, sesiyle prorama renk katan Denbej Dayının programa kattıklarının yanında, ifade etmeliyim ki bir kardeşimizin ailenin Atası Muhammed Mir Seyfullah üzerine kaleme aldığı ve orada seslendirdiği Zazaca şiir oldukça etkiliydi. O kıymetli kardeşimize buradan bir ZAZA olarak ayrıca teşekkür ediyorum.

10 yıllık kuruluşlarında emeği geçen eski başkanlarına plaket verilmesi anlamlı ve önemliydi.

20 dakikalık sinevizyon gösterimi kardeşlik bağlarını pekiştirmek adına değerliydi.

Bu tür etkinliklerde artık zervet herkesin o kalabalığın içinde uzun zamandır görmediği ve arayıp bulmak istediği bir yakını gibidir, bizlerde zervetle bir araya gelme mutluluğunu yaşadık yapanın, emeği geçenlerin ellerine, yüreğine sağlık…

Buradan bir kez daha SEYFAN-DER ailesine, kıymetli Başkan ve yönetimine Bingöl adına teşekkür ediyorum.

Bu geniş ve kıymetli ailenin Atası olan Pirık SEYF( Muhammed Mir Seyfullah)a Allah’tan rahmet diliyorum.

Cennet mekanı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.