Bingöl İl Sağlık Müdürlüğünden Kene Açıklaması: Çıplak Elle Dokunmayın

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü, havaların ısınmasıyla görülmeye başlanan Kene ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.  Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü açıklamasında, Türkiye’de ilk görüldüğü andan bu... Devamı »

Hamilelerde Covıd-19 ne kadar riskli?

Koronavirüsler, insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün basit bir soğuk algınlığından daha şiddetli solunum yolu enfeksiyonlarına kadar hastalıklara neden olduğu bilinmektedir. Koronavirüs hastalığına “Covid-19”... Devamı »

“Tüberküloz aşısı beklenen korona aşısı olabilir”

Tüm dünyada korona virüse karşı aşı geliştirme çalışmaları sürerken, Türkiye’den bilim insanlarının yaptığı araştırma aşıya ve tedaviye umut veriyor. Konuyla ilgili yaptığı araştırmalar sonucu önemli sonuçlara ulaşan Bahçeşehir Üniversitesi... Devamı »

Doğru nefes alımı bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Şu anda tüm dünyanın gündemi koronovirüs salgını. Artan vakalar ile birlikte özellikle tedavisi için çalışmalar hızlıca devam ediyor. Henüz daha kesin tedavisi bulunamamış olan virüs ile alakalı olarak şimdilik... Devamı »

Hindistan cevizi sütünün faydaları

Medicana International İstanbul Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yıldız Melek Aksoylu, sağlık üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunan hindistan cevizi sütü hakkında bilgi verdi. Hindistan cevizi sütünün içinde çok... Devamı »

Koronavirüse pastilli savunma

Koronavirüse karşı henüz etkin tedavi seçeneklerinin bulunmaması nedeniyle koruyucu önlemler son derece önem taşıyor. Bağışıklık sisteminin desteklenmesi, koronavirüsün yanı sıra enfeksiyon etkeni diğer virüs ve bakterilere karşı da korunmada... Devamı »

Korona günlerinde ilk yardım kuralları

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Hülya Arık, yerde baygın olan bir kişiye korona virüs (Covid-19) önlemleri kapsamında nasıl ilk yardımda bulunacağına ilişkin bilgilendirmelerde bulundu. Arık, “Önerilen suni teneffüsten... Devamı »

Covid-19 tanısı için Elazığ’da testler yapılmaya başlandı

Elazığ'da Fırat Üniversitesi (FÜ) Tıp Fakültesi Laboratuvarında Korona virüs (Covid-19) testleri yapılmaya başlandı. Devamı »

Koronavirüs Tanıları Fırat Üniversitesi Hastanesinde Yapılacak

Yeni tip Koronavirüs (COVİD-19) tanısının yapılması amacıyla çalışma başlatan Fırat Üniversitesi Hastanesi, Bingöl, Tunceli Muş gibi çevre illere de hizmet vereceği 'koronavirüs tanı laboratuvarını' kurdu.  Devamı »

Kronik Hastaların Reçete ve Raporları Geçerli Olacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Aile, “Kronik hastalarımızın 1 Ocak ve sonrasında süresi dolan sağlık raporları ve reçeteleri ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacak. Bu... Devamı »