Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Sahte Alkolden Ölen Sayısı Arttı

Yeşilyıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Bingöl İl Temsilcisi Şahin Gültekin, Son günlerde Türkiye sahte alkolden dolayı ölen vatandaş sayılarının arttığını söyledi.

Sahte Alkolden Ölen Sayısı Arttı
236
15 Ekim 2020 - 16:01

Yeşilyıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Bingöl İl Temsilcisi Şahin Gültekin, Son günlerde Türkiye sahte alkolden dolayı ölen vatandaş sayılarının arttığını söyledi.
Gültekin, açıklamasında şu sözlere yer verdi:
“Kırıkkale, İzmir, Mersin, İstanbul, Muğla ve Aydın’da alkol zehirlemesinden ölen vatandaşımızın sayısı 49 bulmuş bu sayısının artması öngörülmektedir.
Üzülerek ifade edelim ki Türkiye’de alkolle mücadele noktasında çok da başarılı bir politika izlediğimiz söylenmemektedir. Türkiye’de bir kısım vatandaşın gündeminde alkole müdahale etmek yaşam tarzına müdahale etmekle eşdeğer tutulduğu için siyasi partiler bu anlamda ciddi manada adımlar atamamaktadır. Mahalle baskısından kaynaklı yapılan düzenlemelerde hayata geçirilmemektedir.
Her yıl alkol zehirlenmesinden kaynaklı onlarca vatandaşımızı yitirdiğimiz gibi alkolün yol açtığı felaketlerde göz önünde bulundurulursa binlerce insanımız maalesef alkolün mağduru olmuştur. Trafik kazaları, kadına karşı şiddet, istismar, adli ve adi vakaların sebebi olarak da alkol önümüze sebep olarak çıkmaktadır.
Alkol için konulan yüksek vergiler kullanıcı için bir bahane olarak merdiven altı alkol kullanmaya tevessül ettirmiştir.
Alkolle ilgili yapılan düzenlemeler; yaş sınırı ,alkol satış zamanı, alkollü mekanların bulunduğu alanlarla ilgili denetim yetersizliğinden kaynaklı çalışmalar kağıt üstünde kalmış ve toplumda alkol kullanımı azalacağına maalesef fazlalaşmıştır.
Zararlı zararsız alkolün, vergiye tabii tutulma mantığı ile değerlendirilen bir toplumda alkolle mücadele etmek elbette ki zordur.
Alkolün her türlüsünün zararlı olduğunu, tıpkı sigara ile mücadele noktasında yapılan çalışma gibi alkol ile mücadele çalışmasının da hızlandırılması gerektiğini bir kez daha söylüyoruz. Sigara paketlerinde konulan resim ve uyarılar gibi alkol şişelerine de uyarıcı resimler konulmalıdır.
Var olan yasal mevzuatın eksik yönlerinin tekrar gözden geçirilmesi, denetim mekanizması ölüm vakalarının öncesinde de ciddiyetle yapılması. Sahte alkol satış ve üreticilerinin değil, diğer madde üreticilerinin ve satıcılarının da ağır bir şekilde cezalandırılmasını kamuoyu bekliyor.
Kurulma felsefesinde alkolle mücadele olan büyük STK ların yapmış olduğu modül çalışmaları maalesef kağıt üzerinde kalmakta, ağırlıklı olarak tütün bağımlılığı mücadelesi veriliyor görüntüsünden kurtulmaları gerekmektedir.
Sağlık Bakanlığı özellikle madde bağımlılığı, alkol bağımlılığı, tütün bağımlılığı ve davranışsal diğer bağımlılıklar üzerinde kurum olarak çalışmalarını hızlandırmalı varolan STK larla alan çalışmalarında eşitlikçi bir şekilde hareket etmelidir. Avrupa’da olduğu gibi bu alanda çalışan STK’lar teşvik edilmelidir.
Tıpkı uyuşturucu bağımlılığı noktasında UYUMA projesi gibi alkol bağımlılığı noktasında da aplikasyonlar oluşturulmalı alkol kullanımı noktasında mekanlar sıklıkla kontrol edilmeli ve alkol satıcı işyerlerine ruhsat verilmesi zorlaştırmalıdır.
Yeşil Yıldız Derneği olarak alkolün bandrollü bandrolsüz; faturalı faturasız ayrımını yapmaksızın üretiminin yasaklanması taraftarı olduğumuzu ve alkol kullanan vatandaşlarımızın tedavi edilmeleri noktasında bir saha çalışmasının yapılmasının elzem olduğunu düşünüyoruz.
Alkolle mücadele, madde ile mücadele, tütünle mücadele iktidar ve muhalefetiyle mecliste ele alınmalı yapılan çalışmaların toplumun menfaati, gelecek neslin selameti için yapıldığı kamuoyu ikna edilmelidir.
Bağımlılık yapıcı madde ve alkol ile mücadele noktasında her geç kaldığımız gün bizim aleyhimize olacaktır.”(Haber Merkezi)


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.