Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Sınavlar Sadece Birer Fırsattır

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, 1 Haziran’da ülke genelinde gerçekleştirilecek LGS öncesi öğrencilere seslendi. Engin: sınavlar sadece birer fırsattır. Bu fırsatların bir şekilde telafisi vardır.

Sınavlar Sadece Birer Fırsattır
2.520
31 Mayıs 2019 - 15:52

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, 1 Haziran’da ülke genelinde gerçekleştirilecek LGS öncesi öğrencilere seslendi. Engin: sınavlar sadece birer fırsattır. Bu fırsatların bir şekilde telafisi vardır.

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, 1 Haziran’da ülke genelinde gerçekleştirilecek LGS öncesi öğrenci, öğretmen ve velilere seslendi. Engin sınav öncesi yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Aydınlık geleceğimizin güvencesi sevgili öğrenciler, sizi çok seviyor ve önemsiyoruz. İnanıyoruz ki sizler, hazırlandığınız bu sınavı en güzel şekilde geçerek arzuladığınız başarıya ulaşacaksınız.  01 Haziran 2019 tarihinde ülke genelinde yapılacak olan sınav, sözel ve sayısal olmak üzere iki bölüm halinde gerçekleştirilecektir. Birinci bölüm 09.30’da başlayacak, ikinci bölüm ise 11.30’da başlayacaktır.

SEVGİLİ ÖĞRENCİLER

Sınav hakkında olumsuz düşünce ve sohbetlerden uzak durun. Gürültüden uzak, açık havalarda yürüyüş yapın. Kendi kendinize olumsuz iç konuşmalar yapmayın. Sakatlanmayla veya hastalanmayla sonuçlanacak faaliyetlerden, ağır sportif etkinliklerden uzak durun. Televizyon ve bilgisayarda fazla vakit geçirmeyin. Mümkün mertebe günlük yaşantınızın dışına çıkmayın. Sınav esnasında okullarımızda sizlere yardımcı olacak öğretmenlerimiz olacak ve onların sizlere vereceği tavsiyelere mutlaka uyun. Sevgili öğrenciler şunu unutmayınız bu sınavlar sadece birer fırsattır. Bu fırsatların bir şekilde telafisi vardır. Kaygılarınızı azaltın. Sınavda en aza indirilmiş kaygı ve stres en üst düzeyde başarılı olmanızı sağlar. Sizinle övünüyor, gurur duyuyor ve geleceğimize güvenle bakıyorum.

DEĞERLİ YÖNETİCİ VE ÖĞRETMEN ARKADAŞLARIM, SAYIN VELİLER

Bu sınavların çocuklarınız için bir ölüm-kalım meselesi olmadığını, yararlanılması gereken bir fırsat olduğunu, bu fırsat kaçırılsa bile hayatta başka fırsatların onu beklediğini, bir kapı kapanırsa başka bir kapının açılacağını bilmeniz gerekir. Menfi motivasyondan uzak durmak gerekir. Anne babalar çocuklarının motivasyonunu artırmak için olumsuz sözler söyleyebilirler fakat bu noktada çocukların başarmaya olan inançları zayıflar. ‘En az şu kadar net yapmalısın.’ ‘Başarılı olmalısın.’ ‘Kendini dersine vermelisin.’ ‘Mutlaka iyi bir okul kazanmalısın’ vb. türünden zorunluluk ifade eden cümleler öğrencinin kaygısının artmasına neden olmaktadır.  Bu tür zorunluluk ifade eden sözleri anne-babalar olarak sizler mümkün olduğunca az kullanmalısınız. Çocuğunuzun çabasını fark ederek onu takdir edin. Örneğin: ‘Bu işi yapabileceğini biliyorum.’ ‘Bu yaptıklarını takdir ediyorum.’ ‘Kararına güveniyorum.’ ‘Eminim ki bu biçimde çalışmaya devam edersen başarılı olacaksın.’ gibi ifadelerle onları destekleyin. Bu duygu ve düşüncelerle başta öğrencilerimizi yetiştiren tüm öğretmenlerimize ve öğrencilerimizin ailelerine teşekkür ediyorum. LGS’ye girecek öğrencilerimize başarılar diliyor, sınav sonuçlarının ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ederken sınavlarda görev alacak yönetici ve öğretmenlerimize de kolaylıklar ve muvaffakiyetler diliyorum.”


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.