Solhan Katliamı Unutulmadı!

20 Ekim 1992’de Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Aksakal (Hazarşah) köyünde PKK’lılar tarafından gerçekleştirilen saldırının üzerinden tam 27 yıl geçti.

Olay, Solhan ilçesi Aksakal (Hazarşah) köyüne bağlı Aksakal mezrasında 20 Ekim 1992’de PKK’lılar tarafından gerçekleştirildi. Durdurulan köy otobüsünden indirilen 26 kişi kurşuna dizilmiş olayda aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 19 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi yaralı olarak kurtulmuştu.

Olayda hayatını kaybedenlerin ailesi, akrabası ve o dönemin canlı şahitleri 20 Ekim 1992’de yaşanan olayı sosyal medya üzerinden hatırlatarak, ‘O acı günü Unutamadık, şehitlerin ruhu her zaman yaşayacak’ gibi paylaşımların altına o güne ait fotoğraflarını atarak paylaşımlarda bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, ‘‘Terör örgütü 1992 yılında Bingöl Solhan İlçesi Aksakal köyümüzde 19 sivil canımıza kıydı. Rahmetle yad ediyoruz. Terörden en çok bölge halkı çekti. Terörün bitme süreci de en çok bölge halkının huzurunu, özgürlüğünü ve refahını artırıyor.’’ İfadelerine yer verdi.

SIRADAKİ HABER:  Solhan’da avluya sığmayan cemaat caddede saf tuttu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.