Şüheda Kızılboğa: “Ecelime Susamadım Ecelime Açım”

Deli ruhumu daha çok delirtecek bir fikri olan varsa bana uğrayabilir mi?

Her insanın vücudunda onu harekete geçiren bir enerji ve güç vardır. Bizi hareketlendirecek bir kuvvetin, maddi bir etkenin, bir düşüncenin ortaya çıkmasına aksiyon denir. Her insanın annesi aslında birer çılgın ruh doğurur ama zamanla bazı duyguların bastırılması sonucu o çılgın ruh, birer uyuşuk pandaya dönüşür. Lütfen içinizde biriken uyuşuk pandayı dışarıya tazmanya canavarı olarak çıkartın sizde rahatlarsınız, bende.

Neyse ya, Amerika diyecektim, hepiniz biliyorsunuz zaten, bilmeyen varsa haritaya baksın. Amerika’yı biliyorsunuz peki oradaki ırkçılığa başkaldıran MalcolmX’i bilir misiniz, işte onu bilemem. Malcolm bitmeyen enerjisi ve aksiyoncu ruhuyla bir nasihat bırakıyor biz durağan insanlara: “İnsan bir şeyler elde etmeyi kafasına koyduğu zaman, bir parça gürültü yapmaktan da geri durmamalıdır.” Malcolm X noktayı koydu biz cümlelerimizi kurmaya devam edelim. Öncelikle sizi soru yağmuruna tutacağım. Şemsiyelerinizi açın. Aman ha! Islanmayın, hasta olursunuz üzülürüm sonra.

Neyse sustum, başlıyoruz. Acaba MalcolmX’in bahsettiği gürültü nedir? Bu gürültüyü ortaya çıkartacak doğru düşünce nedir? Ne zaman ve nasıl olmalıdır? Ve bu gürültünün hakkını verebilecek o babayiğit kimdir? Siz düşünedurun, ben birşeyler yazacağım.

Gürültü nedir sorusuna binâen; yüreğe hapsedilmiş o muazzam gücün dışarıya akmasına denir. Aksiyoncu ruh, gürültü yapmadan duramaz. Bir slogan ve bir taş atar zalime, Peygamberimiz’in “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.” şeklindeki hadisini şiar edinmiştir kendine.

Bir şiir yazar ve cesaret verir her kaynayan yüreğe. Bütün kavga ve ölümlere inat yaşamak ve yaşatmaktır asıl hedefi, aksiyoncu ruhun. Bir davanız ve sevdanız varsa azda olsa kendinizi gösterin ve bir parça gürültü yapmadan durmayın. Durursanız, çiçekler ölür.

Ve o babayiğit, hayallerin yıkıcılığından hakikatin yapıcılığına sarılabilen kişidir. İnanan bir adamı hiçbir şey korkutamaz ve efendi olduğunu sanan hiçbir köleye de kul olmaz. Aydınlanma adı altında karanlığa hapsolmaz. Her koşulda ve ortamda en gür sedayla, hak ve Hâkkın yanında olduğunu haykırır. O babayiğit için, Hakkın hatırı âlidir, hiçbir hatıra feda edilmez.

Ne mutlu, sözlerini fiiliyata döküp yumruğunu zalimin kalbine atan o aksiyoncu ruhlara..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.