”Facebook” Tarihi Pasaj Yıkılıyor -Çapakçur Gazetesi Bingöl Haberleri
Çapakçur Gazetesi Bingöl Haberleri

Tarihi Pasaj Yıkılıyor

1976 yılında yapılan Bingöl’ün ilk pasajı Büyük Pasaj, bilinen adıyla Xeylan Pasajı yıkılıyor. 42 yıllık tarihi pasaj’ın yıkımı 270 bin TL’ye ihale edildi.

Tarihi Pasaj Yıkılıyor
15 Mayıs 2018 - 19:33 'de eklendi. 1998 Bingöl Çapakçur Gazetesi

1976 yılında yapılan Bingöl’ün ilk pasajı Büyük Pasaj, bilinen adıyla Xeylan Pasajı yıkılıyor. 42 yıllık tarihi pasaj’ın yıkımı 270 bin TL’ye ihale edildi.

1969 yılında başlayan Almanya’ya işçi göçü ile birlikte Almanya’ya giden birçok Bingöllünün ilk yatırımlarından biri olan 42 yıllık Büyük Pasaj yıkılıyor. 1976 yılında yapımına başlanan tarihi pasajın üst katları 1980’li yıllarda tamamlanmış ve şuan ki görünümüne kavuşmuştu. Bingöl’ün Xeylan bölgesi köylerinden hissedarların çoğunlukta oluşu, tarihi pasajın Xeylan Pasajı olarak anılmasına neden olurken, tarihi pasaj’a 2003 yıllında yaşanan 6,4 büyüklüğünde ki depremde orta hasar raporu verilmişti. 2003 yılında orta hasar alan pasaj, güçlendirme çalışmalarının ardından hizmet vermeye devam etti.

TARİHİ PASJIN YIKIMI 270 BİN TL’YE İHALE EDİLDİ

Pasaj hissedarlarının aldığı ortak kararla, pasajın yıkılıp Alışveriş merkezi olarak yeniden yapılmasına karar verildi. Geçtiğimiz hafta yapılan yıkım ihalesini 270 bin TL bedelle Elazığlı bir firmanın aldığı öğrenildi. 1976 yılında yapılan ve 42 yıl boyunca ayakta kalan tarihi pasaj, önümüzde ki yıllarda Alışveriş merkezi olarak hizmet vermeye devam edecek.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT


Yasal Uyarıdır:Çapakçur Gazetesi'nde yer alan içeriklerin her hakkı saklıdır. Web sitesi içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, başka web sitelerine, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ve web ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. Aksi durumda hukuki işlem başlatılır.

İnstagram hesabımızı takip ettiniz mi? Tıklayın: @capakcurgazete  
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER