Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Tıbbi Onkoloji Uzmanı göreve başladı

Bingöl Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet vermek üzere atanan Tıbbi Onkoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ramazan Coşar hasta kabulüne başladı.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı göreve başladı
76
24 Haziran 2022 - 20:25

Onkoloji hastalarını kabul etmeye başlayan Coşar, 1984 yılında Kırıkkale’de doğdu. 2010 Yılında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesinden Mezun oldu. 2016 yılında Kırıkkale Üniversitesi’nde İç Hastalıkları alnında uzmanlığını tamamladı ve 2022 yılında Erciyes Üniversitesi Tıbbi Onkoloji bölümünü yandal olarak bitirdi.

Ayaktan başvuran ve yatan onkoloji hastalarının tedavi ve takibini yapacaklarını belirten Coşar, Kemoterapi gören hastaların da takip ve tedavisini yine Tıbbi Onkoloji Polikliniği olarak sürdüreceklerini söyledi.

Tıbbi Onkoloji Nedir?

Tıbbi onkoloji, yalnızca kanserli hastaların tedavisini yapmakla kalmaz aynı zamanda kanserden korunma, tarama, erken tanı alanlarını da kapsayan bir bilim dalıdır. Kanserin her aşamasında; tanı, takip ve tedavilerin düzenlenmesinde Tıbbi onkoloji eşliğinde dahili branşlar, cerrahi branşlar, radyoloji, radyasyon onkolojisi, nükleer tıp gibi çeşitli alanlarla beraber bilimsel veriler doğrultusunda multidisipliner olarak karar verilir.

Tedavi Şekli Nasıldır?

Tedavi, damardan ya da oral yolla verilen ilaç uygulaması şeklinde gerçekleştirilir; ancak bu uygulama, kanserin türüne göre değişiklik gösteriyor. Tedavi planlaması; kanserin hücre tipine, başladığı organa ve yayıldığı bölgeye göre değişiyor. Tedavi, hastalığın tekrarlama riskini azaltmak amacıyla adjuvan, kitleyi operasyona uygun hale getirmek veya organı korumak amacıyla neoadjuvan;  ileri evre hastalıkta ise yaşam süresini uzatmak ve yaşam kalitesini artırmak amacıyla palyatif olarak uygulanıyor. Tedavi tek başına veya kombinasyon olarak da yapılabilmektedir. Kemoterapi yanında günümüz onkolojisinde direk kanser hücrelerini hedef alan hedefe yönelik tedaviler her geçen gün ilerlemektedir. Bu durum bizim elimizi güçlendirmekte hastalara ise umut ışığı olmaktadır.

Kemoterapinin amacı, yapılarındaki bazı değişiklikler nedeniyle kontrolsüz büyüyen kanser hücrelerinin yok olmasını sağlamaktır. Çoğu durumda, farklı etki mekanizmaları olan birkaç ilaç birlikte verilerek kanser hücresinin öldürülmesi hedeflenir.

Hastanemizde Tıbbi Onkoloji Polikliniği, Zemin Katta poliklinik girişinin yanında hizmet vermektedir.

Haber: Mesut Kaya

Anlık gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Twitter

Facebook

Instagram


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.