Toplantı tarihi netleşti!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milyonlarca asgari ücretlinin beklediği tarih belli oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ara zammı görüşmek üzere 13 Haziran’da toplanacak. Hükümet, işçi ve işveren temsilcileri temmuz ayından itibaren geçerli olacak yeni asgari ücreti belirleyecek.

Asgari ücrette ara zam maratonu başlıyor. Gözler hükümetten gelecek açıklamaya çevrilirken, komisyonun toplanma tarihi de belli oldu.

TOPLANTI 13 HAZİRAN’DA

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 13 Haziran’da toplanacak. Komisyon, temmuz ayında yapılması planlanan ara zammı ele alacak.

BAKANLIK EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğindeki toplantıya, işçi kesimini temsilen TÜRK-İŞ, işveren kesimini temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyeti katılacak.

“KOMİSYON ÇALIŞMALARA BAŞLAYACAK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada asgari ücrette komisyonun toplanacağını belirtmişti. Erdoğan, “Askeri ücret tespit komisyonu çalışmalarına başlayacak.” demişti.

“VADETTİĞİMİZİ YAPIYORUZ”

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu asgari ücret zammıyla ilgili şunları söylemişti: “Ne vadettiysek onu gerçekleştiren bir partiyiz. Vadettiğimizi yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu perspektif gerçekleşecektir. Asgari ücret memur maaşı ile ilgili açıklamalarımız vardı. Bunları teklife dönüştürmek sureti ile bunları halledeceğiz. Temmuz ayında yasalaştığına şahitlik edeceğiz.”

ASGARİ ÜCRETTE 12 BİN LİRA TAHMİNİ

Öte yandan hükümet asgari ücrette alt sınırı 500 dolar olarak belirlerken, urdaki yükselişin ardından hesap değişti. 500 dolarlık alt sınır 11 bin 600 liralara yükseldi. Bu rakama refah payı da eklenirse yeni asgari ücretin minimum 12 bin lira seviyelerine yükseleceği öngörülüyor.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Asgari ücret Ocak 2023’de brüt 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak belirlendi. Bu rakamın işverene maliyeti ise 11 bin 759 lira 40 kuruş.

Toplantı tarihi netleşti!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin