Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Türkiye’de Organ Bağışı Yüzde Altı

İl Sağlık Müdürü M. Emin Gündoğdu, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası etkinliklerinde Avrupa’da organ bağışının yüzde kırklara vardığını bu oranın Türkiye’deki oranın yüzde altı olduğunu söyledi.

Türkiye’de Organ Bağışı Yüzde Altı
1.057
05 Kasım 2019 - 16:33

İl Sağlık Müdürü M. Emin Gündoğdu, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası etkinliklerinde Avrupa’da organ bağışının yüzde kırklara vardığını bu oranın Türkiye’deki oranın yüzde altı olduğunu söyledi.

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı. Organ bağışının önemine vurgu yapılan etkinlikte, Bingöl Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ali Ekin; “Bilindiği üzere Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri Organ ve Doku Bağışı Haftası olarak kutlanmaktadır. Yasal desteğe sahip olmasına rağmen organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli husus organ ve doku bağışının temini, bu bağışın artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesidir. Bu konuda bütün sağlık kuruluşları olarak verdiğimiz organ ve doku bağışı hizmetlerinin yanı sıra; eğitim kurumlarına, basına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir. Şu gerçek hiçbir zaman akıldan çıkarılmamalıdır; her birimiz günün birinde organ veya dokularımızdan birini kaybedebilir, bir başkasının organ veya dokusuyla hayata yeniden tutunabiliriz. Bu açıdan organ ve doku nakli hastane olarak sürekli gündemimizin ilk sıralarında yer alacak olup; hastane ve il bazlı çalışmalarımız devam edecektir. Bu ve benzeri program ve etkinliklerin organ ve doku bağışının artırılmasına vesile olmasını temenni ediyorum. Hastanemizde bu konuya hassasiyetle eğilen tüm çalışanlarımıza, bu seneki çalışmalarımızda bize destek olan Güzel Sanatlar Lisemize, bu konuya önem veren tüm vatandaşlarımıza ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu da 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası ile ilgili şunları söyledi:

“Ülkemizde yaklaşık 55.000’i hemodiyaliz geri kalanı da periton diyalizi olmak üzere yaklaşık 80.000 kronik böbrek yetmezliği tanısı alan hasta bulunmaktadır. Bu hastaların yalnızca %5’i nakil ile sağlıklarına kavuşabilmektedir. Karaciğer ve kalp yetmezliğinde diyaliz benzeri bir tedavi şansı da bulunmamaktadır. Dünya genelinde ve Avrupa’da milyon nüfus başına bağış oranı 20-40 arası iken bu oran bizim ülkemizde milyonda 6’dır. Sağlık bakanlığının 2017 yılı verilerine göre 21.539 böbrek nakli, 2071 karaciğer nakli, 910 kalp nakli, 282 pankreas nakli, 59 akciğer nakli bekleyen hasta bulunmaktadır.”

“Ülkemizde 29.05.1979 tarihli 2238 sayılı kanun ile “Organ ve Doku Nakli Hizmetleri” yürütülmekte olup, organ nakilleri pek çok merkezde başarı ile uygulanmaktadır. Organ Bağışı kişi hayatta iken, kendi iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten yani beyin ölümü gerçekleştikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisinde kullanılmasına izin vermesidir. Yasaya göre on sekiz yaşından büyük ve tıbbi açıdan mümeyyiz olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir. Organ bağışının dini yönden sakıncasının olmadığını, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 03.03.1980 tarihli organ ve doku naklinin caiz olacağı ile ilgili kurul kararı ile belirtmiştir. Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlar, il sağlık müdürlükleri, hastaneler, organ nakli yapan merkezler, aile hekimliklerine başvurabilir, detaylı bilgi alabilirler. 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası vesile ile organ bağışı bekleyen hastalarımıza acil şifalar diliyor, tüm vatandaşlarımızı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum.” Diye konuştu.


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.