TÜYAP Kitap Fuarına Yoğun Katılım

TÜYAP tarafından Diyarbakır’da düzenlenen 7’nci Kitap Fuarına Bingöl, Mardin, Batman başta olmak üzere çevre illerden de fuara yoğun katılım oldu.

TÜYAP tarafından Diyarbakır’da düzenlenen 7’nci Kitap Fuarı bu gün 3’üncü gününe girdi. Diyarbakır Kongre ve Fuar Merkezi’nde devam eden kitap fuarında toplam 160 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu stand açtı.

2 GÜNDE 53 BİN 500 KİŞİ KATILDI

Bingöl, Mardin, Batman başta olmak üzere çevre illerden de fuara katılım oldu. Okurlar, yazarlarla buluştu. Katılımın artarak devam ettiği fuarı, ilk gün 24 bin yüz 73 kişi ziyaret etti. Yazar Şeyhmus Diken’in verdiği bilgilere göre dün fuara gelen ziyaretçi sayısı 29 bin 277.  Diken, cumartesi ve pazar olmak üzere 2 günde turnikelerden geçen kişi sayısının toplam 53 bin 500 olduğunu açıkladı.

Yazar Şeyhmuz Diken, TÜYAP Kitap Fuarı’nın Diyarbakır’da 10 yıldır fuar düzenlediğini hatırlattı. 2015 ile 2018 yılları arasında yaşanan boşluğun ardından 10’uncu yıldır fuar düzenlendiğini ifade eden Diken, “Geçen yıla kadar 6 gün olarak Diyarbakır Kitap Fuarı düzenleniyordu. Bu sene hem yayınevleri, hem Diyarbakır’daki kurumlar hem de yazarların talepleri sonucunda fuar 9 güne çıkarıldı. Bu Türkiye’de kitap fuarlarının İstanbul ve İzmir’den sonra 3’üncü 9 günlük fuarıdır. Bunun 10’uncu yılında Diyarbakır’da yapılıyor olması çok kıymetlidir. İlgi olarak geçen yılki rakam 110 bin civarındaydı. Bu yıl 200 bin civarında bir katımım bekleniyor” dedi.

FUAR 6 EKİM’E KADAR DEVAM EDECEK
Yenişehir’de bulunan Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde devam eden Fuar’a katılım sürüyor. Öğrenciler gruplar halinde fuar alanını ziyaret ediyor. En çok katılım ise bölgede bulunan diğer illerden. Hafta sonu oldukça kalabalık geçen fuar bu gün sakin. Bir çok yayınevinin kitaplarının sergilendiği fuar 6 Ekim Pazar gününe kadar ziyaretçilere açık olacak.

SIRADAKİ HABER:  Bingöl’de ihracat 43 bin dolar, ithalat 2 bin dolar oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.