Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

VALİ KADİR EKİNCİ’NİN ‘AHİLİK HAFTASI’ KUTLAMA MESAJI

Bingöl Valisi Kadir Ekinci Ahilik Haftası nedeniyel bir mesaj yayımladı.

VALİ KADİR EKİNCİ’NİN ‘AHİLİK HAFTASI’ KUTLAMA MESAJI
29
15 Eylül 2020 - 16:23

Bingöl Valisi Kadir Ekinci Ahilik Haftası dolasıyla bir mesaj yayımladı.

Mesajında Ekinci:  “Milletleri dünden yarına taşıyan, kimlik ve ufuk kazandıran, diri tutan önemli kurumları vardır. Aktif ve üretken varlığı, iyiliğe ayarlanmış gücü ve etkinliği ile Ahilik Kurumu da milletimizin tarihteki yürüyüşüne eşlik eden gözbebeği kurumlarımızdan biridir. Ahilik kurumu, kültür ve medeniyetimizin gelişmesinde, sanat, edebiyat ve ticaret hayatının zenginleşmesinde, çalışma hayatının ahlaki değerler ile donatılmasında büyük rol oynamıştır. Yüzyıllar öncesinde temelleri Ahi Evran-ı Veli tarafından atılan Ahilik kurumu; Selçukludan bu yana sanat, ticaret ve ekonomi gibi çeşitli alanlarda insan yetiştiren, toplumu ekonomik açıdan kalkındıran ve dini-ahlaki esaslarıyla da düşünce ve kültür hayatını biçimlendiren sosyo-ekonomik bir sistemdir. Güzel ahlaka dayanarak nesilden nesile hayırlar üreten, mesleki dayanışmanın en güzel örneklerini sunan, israfı engellemek üzere üretimi ihtiyaca göre sınırlayan, sanatı ve sanatçıyı destekleyip nefis terbiyesini benimseyen, sevgiyi, saygıyı, paylaşmayı ve yardımlaşmayı öne çıkaran, insanı merkeze alarak toplumsal düzeni koruyup kollayan değerler bütünüdür.Ahilik kurumu, doğruluk, dayanışma, cömertlik ve yardımseverlik ilkelerinin bir arada yaşatılmasını prensip edinen; ‘hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir, akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir’ diyen bir hayat tarzı ve yönetim biçimidir.  Ahilik Kurumu, din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmadan bu coğrafyada yaşayan herkese elini, kapısını ve sofrasını açmış ve sınırlarımız ötesinde de başka toplumlara ilham kaynağı olmuştur. Yaklaşık bin yıldır el emeği, göz nuru ve alın teri ile topraklarımızda hayat bulan Ahilik kurumunun çok boyutlu ilkeleri bugün dünya ülkelerinin her alandaki kalkınmalarına esas teşkil eden temel ahlaki değerlerdir.  Ahilik prensiplerinden ve kültüründen bugün de öğrenilmesi gereken dersler vardır. Tüketim, savurganlık, israf gibi davranışların örfümüzdeki ihtiyaç anlayışını ters yüz ederek büyük bir savrulma yaşattığı bu günlerde Ahilik anlayışı ve pratiği üzerinde yeniden düşünülmelidir. Ahilik estetiğinin barındırdığı bu ilkelerin; ekonominin, sanayileşmenin ve kalkınmanın çekirdeğini oluşturan ve bugün de özünde aynı meziyetleri taşıyan esnaf ve sanatkarlarımız vesilesi ile daha ileriye taşınması temennimizdir.Bu duygularla; ilimiz esnafı ve meslek kuruluşları ile tüm halkımızın Ahilik Haftasını kutlar, birlik, beraberlik, dostluk ve ahiliğe esas olan kardeşlik duygusunun büyüyerek devam etmesini dilerim.”


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.