“Virüs Tek Bir Kişide Çıktı, Tüm Dünyaya Yayıldı”

Bingöl İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Mehmet Emin Gündoğdu, vatandaşların bayramda tedbiri elden bırakmaması gerektiğini ifade ederek, “unutulmamalıdır ki virüs tek bir kişide çıkmış ve tüm dünyaya yayılmıştır. Tek bir kişini hatası bir topluma mal olabilmektedir” dedi.

İl Sağlık Müdürü Gündoğdu, açıklamasında salgının tekrar yayılmaması için maske ve sosyal mesafe kuralına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “tüm ülkede olduğu gibi ilimizde de Covid-19 salgını yayılma hızı kontrol altına alınmaya başlanmıştır. Ülke olarak gerekli tedbirler alınmış, kurallara uyma konusunda hassas davranılmış ve böylece iyileşme ve normalleşme sürecine geçilmiştir. Dışarıda maske takılmasının çok önemli olduğu, sosyal mesafeye ( 1.5 metre ) uyulması ve sık aralıklarla el yıkanmasıyla normalleşme sürecinde salgının tekrar yayılmasını engelleyebiliriz” dedi.

Gündoğdu’nun açıklamasından satırbaşları şöyle:

BAYRAMDA TEDBİRLİ OLALIM

“Koronavirüs salgını ile birlikte idrak edeceğimiz Ramazan Bayramında tüm vatandaşlarımızı tedbirli olmaya davet ediyoruz. Ramazan Bayramı sürecinde hepimize önemli görevler düşmektedir. Önceki bayramlar gibi bayramlaşma yapamayız. Hastalığın Tek bir kişide olması ile çok kısa süre içerisinde onlarca yüzlerce kişiye bulaşması mümkün. Tedbirlere uyulmaması halinde bütün emekler boşa çıkabilir. Salgının yayılmasına hatta ölümlere sebebiyet verebilir. Çok önemli merhaleye geldikten sonra bu emeklerin heba edilmesine müsaade edilmemelidir.”

KURALLARA TİTİZLİKLE UYALIM

“Hep birlikte tedbirleri elden bırakmadan ve rehavete kapılmadan kurallara titizlikle uymamız gerekmektedir. Bu kapsamda;

Ramazan Bayramı ile birlikte ülke genelinde yapılacak olan sokağa çıkma yasağına azami riayet edilmelidir.

Bayramlaşma, ev ziyaretleri, köy ziyaretleri, mezarlık ziyaretleri bu bayramda yapılmamalıdır.

Apartman sakinleri evlerinde oturmalı, bina içerisinde bayramlaşma yapılmamalıdır.

Çocuklarımızın bir arada oynaması ve ev ziyaretleri yapmasına müsaade edilmemelidir.

Çocuklarımızın apartman, site, mahalle, köy içerisinde şeker toplamasına müsaade edilmemelidir.

SIRADAKİ HABER:  Rektör Çapak: "Öğrenciler olmadan kampüsün tadı tuzu yok"

Bu bayram büyüklerimizi riske atmamak için telefon ile arayıp, bayramlaşılmalıdır.

Köylerde günübirlik veya hafta sonu şeklinde olan ziyaretlerden kaçınılmalıdır.

Sosyal mesafeye 1,5 metre olacak şekilde riayet edilmeli, maske takılması gereken alanlarda maske takılmaya devam edilmelidir.

Alış veriş merkezlerinde, bakkallarda, market, berber, toplu taşıma araçlarında muhakkak maske takılmalıdır.

Başta el yıkama olmak üzere hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.

Cumhurbaşkanlığımızın, Bakanlığımızın, Valiliğimiz talimatlarına azami ölçüde uyulmalıdır.”

“VİRÜS TEK KİŞİDE ÇIKTI, DÜNYAYA YAYILDI”

“Unutulmamalıdır ki virüs tek bir kişide çıkmış ve tüm dünyaya yayılmıştır. Tek bir kişini hatası bir topluma mal olabilmektedir. Toplum sağlığını tehlikeye atmamak, ölümlere sebep olmamak için kurallara uyalım, tedbiri elden bırakmayalım, gelecek bayramlarda doyasıya bayramlaşmak için bu bayram evden çıkmayalım. Ramazan Bayramınızı kutlar, sağlıklı, huzurlu, mutlu nice bayramlar dilerim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.