Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Yaz Tatilinde İşsiz Kalacaklar

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde  ‘‘geçici işçi’’ statüsünde çalışanlar; iki aylık yaz tatilinde maaş alamayacak, sigortalı bir işte çalışamayacak, işsizlik maaşından yararlanamayacak.

Yaz Tatilinde İşsiz Kalacaklar
2.661
29 Mayıs 2019 - 16:08

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde  ‘‘geçici işçi’’ statüsünde çalışanlar; iki aylık yaz tatilinde maaş alamayacak, sigortalı bir işte çalışamayacak, işsizlik maaşından yararlanamayacak.

696 sayılı KHK ile , “geçici işçi” unvanıyla kadro alan yaklaşık 31 bin MEB işçisinin sözleşmesi yaz döneminde 2 ay askıya alınacak. Bu dönemde maaş alamayacakları gibi, sigortalı olarak farklı bir işte çalışmaları da sözleşme fesih sebebi sayılacak. Ayrıca bu işçiler, 2 aylık dönemde sözleşmelerinin devam etmesi nedeniyle işsizlik maaşından da faydalanamayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde geçici işçi statüsünde çalıştırılan binlerce kişi, karnelerin verildiği günün ardından iki ay boyunca işsiz kalacak. MEB bünyesindeki okullarda çalışan personellerin, 696 KHK ile 10 ay geçici olarak çalışmalarına karar verildiğini belirten Tüm İş Konfederasyonu Bingöl İl Başkanı Kâzım Burulday, “Geçici personellerin çalışma süresinin 12 aya çıkarılması ve özlük haklarının iyileştirilmesi gerekmektedir” dedi.

Kamu kurumları içinde mağdur edilen kesim olan milli eğitim çalışanlarının sorunlarının devam ettiğini belirten Burulday, “bu konuya öncelik verilerek mağduriyetin giderilmesi gerekmektedir.32 bin milli eğitim çalışanından 5 bin kişiye sürekli işçi kadrosu verilirken, birçok okulda ve il müdürlüklerinde tam zamanlı olarak çalıştırılmakta olan 27 bin çalışana haksızlık yapılmıştır. Her insanın gideri süreklilik arz ettiğine göre, bu gider ihtiyacının karşılanabilmesi için, işinin de süreklilik arz etmesi gerekmektedir. Bu konuda yetkili kişilerden bu mağduriyetin önüne geçmelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

İşlerine 2 ay ara verilmesinin binlerce aileyi mağdur edeceğini belirten Burulday, şunları söyledi: “2 ay ara verilmesi her aileden 4-5 kişi olarak hesaplarsak 140 bin insan aileleriyle perişan duruma gelecek. MEB çalışanlarının iki ay askıda bekletilmesi ciddi mağduriyetler doğuracaktır. Sigortalı olarak herhangi bir yerde çalışılamayacak, işsizlik maaşı verilmeyecek. Bu insanların iki ay boyunca elektrik, banka kredisi, kira, çocuk masrafları ve ev giderleri gibi birçok masrafları olacak. Bu nedenle iki ay boyunca ciddi mağduriyetler oluşacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığından defalarca randevu talep ettik ancak geri dönüş sağlanmadı. Sözleşmeler 10 aylıktı ancak bu mazeret çalışma hayatı ve insani acıdan adil değil. Temennimiz çalışma süresinin tez zamanda 12 ay süreli hale gelmesidir. Bu konuda vekillerimizden biran önce adım atmalarını, sorunu Sayın Cumhurbaşkanımıza, yetkili bakanlıklara iletip mağduriyetin son bulmasını bekliyoruz.”


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.