Yılmaz’dan Fransa’daki Başörtü Kısıtlamasına tepki

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Fransa’da okul yasası kapsamında okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasını yasaklayan karara tepki gösterdi.

Fransa’da hükümetin hazırladığı okul yasası kapsamında okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasını yasaklayan madde Fransız senatosu tarafından onaylandı. Okul yasası çerçevesinde okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin başörtüsü takmasını yasaklayan ve merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisinin (LR) teklif ettiği madde 100 “hayır” oyuna karşı 186 “evet” oyuyla kabul edildi. 159 senatör de çekimser oy kullandı.

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Fransa’da kabul edilen yasa ile ilgili twitter hesabı üzerinden tepki gösterdi. Yılmaz, yaptığı paylaşımda, ‘‘Fransa’da başörtüsünü kısıtlayıcı karar insan hakları ve Avrupa’nın geleceği bakımından endişe verici. Avrupa’da yükselen aşırı sağ, yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığı bakalım daha neler getirecek. Tüm inançlardan demokratlar bu eğilimlere karşı direnmeli.’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.