Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Zazaca ve Kurmanci tabela mecliste reddedildi!

HDP Grubu eş sözcüleri Ferhat Yıldırım ve Canan Baraç tarafından yapılan ortak açıklamada; “Şehir girişindeki il tabelasını Türkçe ile birlikte Zazaki ve Kurmanci dilinde de levhaların asılmasına ilişkin verdiğimiz önergemiz Belediye meclisinde ‘böyle bir çalışmaya gerek olmadığı’ belirtilere reddedilmiştir.”

Zazaca ve Kurmanci tabela mecliste reddedildi!
350
13 Mayıs 2022 - 19:44

HDP Grubu eş sözcüleri Ferhat Yıldırım ve Canan Baraç, Bingöl Belediyesi Meclis toplantısında, şehir girişindeki Türkçe tabelanın yanına bir de Zazaca ve Kurmanci tabela asılması için bir önerge verdi.

Önergelerinin reddedildiğini belirten sözcüler, şu ifadelere yer verdi:

“Dilin başlı başına bireyin karakterini tanımlama noktasında oynadığı rolün yanında her halkın kendi coğrafyasında kullandığı “Anadili” de var olma-kendini var etme gibi nedenlerden dolayı çok önemlidir. Çünkü anadili, bir toplumun karakteristik özelliğini en güzel ve en tartışmasız bir şekilde yansıtır. Günümüzde özellikle toplumların uluslaşma kaygıları ve yapılan dilbilim çalışmaları, anadilinin öneminin bilimsel boyutta tartışılmasını sağlayarak toplumların kendini tanımlama ihtiyacı hissetmesinin bir sonucudur. Bu tanımlamanın da en etkili ve doğal olarak “anadili” ile yapılabileceği de açıktır. Daha önemlisi anadil toplumu ulus yapan öğelerin de en başta gelenidir.

Anadil bir toplum için ne kadar önemli olduğu bilimsel çalışmalar ile sabit iken ve bir dilin yaşaması için yazı dilinin olması gerektiğine olan inancımızdan dolayı da HDP GRUBU OLARAK 09.05.2022 pazartesi günü Bingöl belediyesi aylık meclis toplantısında,  şehir girişindeki il tabelasını Türkçe ile birlikte zazaki ve kurmanci dilinde de levhaların asılmasına ilişkin verdiğimiz önergemiz Belediye meclisi AKP ve Küçük ortağınca çok sığ bir anlayış ile gerekçelendirilemeden hiçbir dayanak gösteremeden “böyle bir çalışmaya gerek olmadığım” belirterek red etmişlerdir. Dönemsel kürt dil grubundan ayrıştırıp zazacılık hamaseti üzerinden sadece siyasi rant sağlamak amacıyla dil üzerinden güdülen siyaseti ahlaki bulmadığımız belirterek bir dilin bu anlayış ile yaşam bulmayacağına inanıyoruz.

Bu ülkede insanların birbirinin dillerini sevmesi ve öğrenmesi, insanların birbirini anlamasını sağlayabileceği gibi bir yakınlaşmaya da vesile olabilir. Belediye meclisinin bu hassasiyet ile yaklaşıp bu önergemizi tekrar gündeme almasını beklentimizi de belirterek HDP grubu olarak Bingöl kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.”

Haber Merkezi

Anlık gelişmelerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Twitter

Facebook

Instagram


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ali BeçeneMayıs 14, 2022 / 7:08 amCevapla

Dil bir milletin her şeyidir. Her toplumu var eden dili, dini ve kültürüdür. Bunlara düşman olan Allah\′a düşmanlık yapar. Bu yanlışı yapanları yerin ve göğün sahibi olan Allah\′a havale ediyoruz. İnşaallah huzurundan kovulur ve red edilirsiniz. Zazaca ve Kurmanc\′aya sahip çıkın. Siyasi entrikalara kurban etmeyin. Halk asla sizi avfetmez.

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.