Çapakçur Gazetesi – Bingöl Haber

Zeynep Kiyas: Neyi Kutluyoruz

Zeynep Kiyas yazdı: Neyi Kutluyoruz

Zeynep Kiyas: Neyi Kutluyoruz
Zeynep Kiyas
Zeynep Kiyas( [email protected] )
Çapakçur gazetesi yazarı: Zeynep Kiyas
2.578
12 Şubat 2019 - 15:29

Neyi Kutluyoruz

14 Şubat Sevgililer gününü mü?

Peki nedir sevililer günü, öncelikle araştırdığım birkaç kaynaktan topladığım bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

İmparator 2. Claudius, Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. Aziz Valentine de Claudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubatı Hristiyan şehitliğine gömüldü.

Aynı zamanlarda Roma’daki putperestler, şubat ayı içinde kutlanan Lupercalia Bayramı’nı kendi putperest tanrıları için kutluyorlardı. Bayram öncesi yapılan geleneksel çekilişi ise seremoniye bağlı kalarak kendileri için uygulamaya başladılar. Hristiyan Kilisesi’nin ilk kurulduğu yıllarda hizmet veren papazlar bu törenlerin, özellikle de evlenmemiş gençlerin putperestler ile birlikte anılmasından rahatsız oldukları için bir çözüm buldular. Bu gençlerin isimlerinin azizlerle birlikte anılmasını istedikleri için Lupercalia Bayramı’nın başladığı günü Aziz Valentine Günü olarak kutlamaya başladılar.

14 Şubat, 1800 yıllarda Amerika’lı Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur. O gün bugündür her yılın 14 Şubat’ı Sevgililer Günü olarak kutlanmaya devam ediyor.

Bu hikayeyi ben yazmadım, araştırdığım kaynaklarda öyle geçiyor.

Ama ben soruyorum Aziz Valentine Günü neden sevgililer günü oldu ?

Ya da biz bu hikayeyi neden bu kadar çok sevdik ?

Biz neden kutluyoruz ?

Ah aklımda yine delice sorular var, ama hepsini sormayacağım size.  Ben bu hikayenin tüm dünyada çok fazla önem kazanan ticari yönünü ele almak istiyorum. Tabi öncesinden vurgulamak istediğim bir husus daha var.

Sevgililer günü mesajı, çok masum değil mi ? Bir çok kişinin hayat kurtarıcısı oysa. Yaz google sevgililer günü mesajı karşına geliyor; “Mavilеr giyеr bulut olurum, yеşillеr giyеr bahar olurum, bakarsın bir gün bеyazlar giyеr sеnin olurum. Sеvgililеr günün kutlu olsun”

Of  be diyoruz ne muhteşem mesaj kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi. Karşımızdaki de bu mesajı görünce vay be ne yazmış bana diyor.

Tabi ben böyle kısalttım ama buna benzer sahneler ne çok. Eee ne olmuş çoksa diye sorarsanız bence durum çok vahim. Biz hissetmiyoruz birileri bizim yerimize hissediyor. Bu yazılanlar bizim duygularımız değil. Biz düşünmüyoruz birileri bizim yerimize düşünüyor.

O zaman soruyorum biz ne yapıyoruz.

Cevabı çok açık aslında biz onların bize yaptırmak istediklerinin hepsini yapıyoruz.

“ Yaşlı bir teyzeye sormuşlar amca sana çiçek aldı mı? Yok çiçek almadı ama çiçekli elbiseler aldı” diye cevap vermiş ” Ben olaya şu bakış açısı ile bakıyorum: o zaman ihtiyaç olan çiçek değil elbise idi ve fark ettiniz mi bir doygunluk vardı, tüketim bilinci vardı. Peki o günden bu güne değişti.

Okuduğum CNNTURK haberini sizlerle paylaşmak istiyorum.

“ Sevgiliye duyulan özel hislerin en güzel ifade yollarından biri olan çiçekler,…” diye başlayan haber metninin devamında; Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Yazıcı, yaptığı açıklamada, Sevgililer Günü’nü kapsayan hafta dolayısıyla mezatta 6 milyon çiçeğin işlem gördüğünü söyledi. Yazıcı, “Bu 14 Şubat’ta 1 milyon 800 bin adet gül satıldı. Gül fiyatı, 8 ila 20 lira arasında değişiyor. Karanfil demeti 20-80 lira, lilyum 50 lira, lale demeti 35 liradan işlem gördü.” dedi.

Bu haber 2017 yılına ait, fiyatlarda artışta oldu. Ama ben yine de eski fiyatları baz alarak  soruyorum size bu düşünceler gerçekten size mi ait ? Bilerek mi gidip 80 tl verip bir çiçek alıyorsunuz?

Yoksa sevgilinizin, gerçi son zamanlarda evli çiftlerde kutlamaya başladı. Yani demek istediğim toplumsal bir baskı var mı üzerinizde. Size bunları yaptıran dışlanma korkusu mu? Aşkınızın yüceliğimi?

Bla bla bla

Bence tüm bu yapılanlar birilerinin işine yaradığı için böyle kutsal. Birileri sadece bilinçsiz bir şekilde tüketelim diye yapıyor bunları.

Eğer gerçekten bütün bunlar bilinçli bir şekilde yapılıyor olsaydı herkes birbirine çiçek yerine çiçek tohumu alırdı.

Dikkat ettiniz mi ? Hikayeye göre sevgililer birbirine kart verirdi, günümüzde sevgililer gününde indirime düşen beyaz eşyalar, mobilyalar bla…

Sahi biz neyi kutluyoruz ?  Neden bu kadar çok özel gün var.

Ben daha fazla yazmayacağım ama siz daha fazla düşünün.

Zeynep KİYAS

 


HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet ErdemŞubat 13, 2019 / 10:21 pmCevapla

Yazının başlığına girişte cevap verilmesi sıkıntılı. Yaptığım araştırma diyip arama motorunda çıkan ilk sayfadaki bilgileri önümüze dökmek yanlış. Cesaret edip yazı yazmanızı takdir etsem de bla bla bla diye birşey yok. Siz o blaları açabildiğiniz kadar yazarsınız. Çok fazla yazınız yok henüz ama yazılarınızı yazdığınızda birileri aracılığıyla isminizi vermeden okutup bir nabız ölçün. Sosyal medyada binlerce kişi bu yazıyı 280 karakter ile özetlemiş durumda biraz daha dikkat çekilmesi gereken ama gözden kaçan şeylere yoğunlaşmalısınız. Umarım başarılı olursunuz.

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Hakları Saklıdır. Lütfen Haberleri Kopyalamayınız. Sitemizden alınıp değiştirilen haberlerden Çapakçur Gazetesi Sorumlu Değildir. Gazetemiz Haber Ajanslarına abonedir.